EDUKACIJOS
iš bityno ir žolyno

foto Robertas Dackus

PAVASARINĖS EDUKACIJOS

GRIAUDULINĖ ŽVAKĖ

"Perkūnėlis darė drėvę 

liaunų pušų šilely: 

Smilgų geinys, vario kaplys,

sidabrėlio lekena."

Didžiausiam šaltyje gimsta kaitriausias karštis! Grabnyčinė, Griausmo,  Perkūno, Griaudulinė – daug vardų turinti ir daug darbų dirbanti žvakė. Laikantis papročio ji gaminama kai lauke būna pusiaužiemis. Šiltoj kertėj bičiuliškai viens kitam liedami Graudulines sužinosime kokiom aplinkybėm ir kokių iškilmių metu ji uždegama. Išgirsim, kodėl ji verta apsaugininkės vardo, o pasikuitę lietuvių tikėjimų skrynelėje sužinosim kokia galia slypi mažoje liepsnelėje. Broliukų latvių dainos atskleis šios žvakės ryšį su dangum, saule ir perkūnija.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti žvakidės gamyba.

UŽSAKYTI

ŽVAKĖ MYLIMIAUSIEMS

Vaikams apie bites ir jausmus

Šv. Valentino dienos proga kviečiame pasigaminti dvigubą žvakelę papuoštą širdele savo mylimiausiems. Taip pat pakalbėti apie tai ką ir kodėl myli bitės ir žmonės. Minsim mįsles, dainuosim daineles, šoksim ratelius, žodžiu dūzgsim kaip bitės.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti raudono medaus ragavimu.

TRISPALVĖ ŽVAKĖ + TRISPALVIS MEDUS

Vaikams apie bites ir nepriklausomybę

Pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo dieną kviečiame pasigaminti trispalve papuoštą žvakę ir sužinoti kodėl bičių šeima yra mažoji nepriklausoma „valstybė“. Kas šioje „valstybėje“ vadovauja, kas leidžia įstatymus, o kas saugo sieną? Kokia valdymo forma - demokratija ar monarchija - yra bičių šeimoje? Ragausime trispalvį lietuvišką medų.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti trispalvio medaus ragavimu.

VELYKINĖ ŽVAKĖ lietinė

Geležiniais rateliais atrieda, atidunda Velykė šilkiniu botagu mojuodama, vaikam dovanas dalindama! O kas traukia jos vežimėlį? Taigi vaško kumelaitė! Sėskim prie stalo ir nulipdykim savo „vaško kumelaitę“, linine uodegaite. Patiems mažiausiems rankdarbių mėgėjams bus lengvas ir smagus darbelis, o ir suaugusiems bus gera proga prisiminti kam žvakė degama ant Velykų vaišių stalo. Kad neprailgtų minsim mįsles, išmoksim kiaušiniautojų „poterius“ ir rinksim melagių karalių.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 6 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti medaus limonado ragavimu.

VELYKINĖ ŽVAKĖ angeliukas

Vaikams apie bites ir Velykas

Stovi žmogus ant kalno, kuo ilgiau stovi tuo mažesnis darosi. Kas?

Su vyresniais pabandysim išsilieti angeliuką su forma. Minsim mįsles, dainuosim daineles, šoksim ratelius, žodžiu dūzgsim kaip bitės.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų. Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti medaus limonado ragavimu.


VELYKINĖ ŽVAKĖ puošta angeliuku

Vaikams apie bites ir Velykas

Belaukdami Velykų, edukacijų metu gaminsim įvairias žvakeles. Kad turėtume kuo papuošti Velykų stalą. Su pačiais mažiausiais gaminsim žvakę šaltuoju būdu. Vyniosim žvakelę iš vaško plokštelės, ir ją papuošim angelu.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 4 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti medaus limonado ragavimu.

EDUKACIJA "PER ORNAMENTĄ Į MITOLOGIJĄ"

Bitynas KUPA veda į kultūros pasą įtraukta edukacinė programą „Per ornamentą į mitologiją“. Ji skirta mokiniams nuo 7 iki 18 metų amžiaus, kurioje jie ne tik antspaudukų pagalba išmargins drobinį maišelį, bet ir atras milžinišką lietuvių mitologijos pasaulį slypintį už paprasčiausių audimo raštų. Peržiūrėdami pavyzdžius išsiaiškinsim iš kur anksčiau atsirasdavo rūbai bei kada atsirado ornamentas. Margindami drobę sužinosim kaip vadinasi ornamentų ženklai ir kodėl apskritimas reiškia laimę. Pasišokdami ir žaisdami sužinosim kaip bitė ir linas susijęs su deive Austėja. O dainuodami atrasim deivę Laimą kukuojančią medyje! Edukacijos turinys yra pritaikomas įvairaus amžiaus mokiniams, o programos pabaigoje kiekvienas dalyvis išsineš drobinį maišelį su savo rankom išmargintu ornamentu.

Edukacija gali vykti tiek pas mus bityne, tiek mokykloje.

Užsakyti:

https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/2825   (pas mus bityne)

https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/2819 (išvažuojamoji, mokykloje)

VARDELIS IŠ VAŠKOKas yra vaškas, iš kur jis atsiranda ir kam jis naudojamas? Tai klausimai kuriuos mažieji visada užduoda prisiliete prie kvepiančio vaško gabalėlio. Smalsumui patenkinti – išsami vaškinė edukacija patiems mažiausiems. Jos metu vaikai tyrinės korius ir jų turinį, pamatys visą vaško atsiradimo procesą, minkys, maigys, trupins ir lygins vašką, kad suprastų – iš jo galima padaryti viską! Netgi savo vardą! Raidžių mokymasis prasideda nuo savojo „Aš“ užrašymo, o tikram bityne tai galima padaryti vaškinėmis raidėmis. Mažieji smalsautojai saugiom priemonėm iš natūralaus vaško plokštelių pjaustys savo vardų
raides, kurias vers ant virvelės. Tokį kvapnų vardą bus galima drąsiai pasikabinti namie, visiems matomoje vietoje.
Klausysime pasaką apie asilo ausis ir jo vardą. Bei aiškinsimės savo vardų reikšmes.
***


Vardas gaminamas iš vaško plokštelės.
Trukmė - 1 val.
Kaina -7eur./asmeniui
Rekomenduojama ikimokyklinio amžiaus vaikams
Edukacija vedama ištisus metus.
  

UŽSAKYTI

BITUTE, PILKOJI, IŠ KUR MEDŲ NEŠIOJI?Garsus mokslininkas A. Einšteinas sakė: “Nėra bičių, nėra žmonių”. Edukacijos metu aiškinsimės ar tikrai jis buvo teisus: sužinosim, kodėl bitės yra nepakeičiamos augalų augimo skatintojos, kaip bitės lemia daugelio gyvūnų ir žmonių gerovę. Skaičiuosim, kokius maisto produktus mums teikia bičių buvimas, kiek bitės turi brolių ir sesių, kiek nuskrenda, kad suneštų mums kilogramą medaus ir kiek laiko per parą miega.
Edukacijos metu apžiūrėsim bitininko inventorių, rūbus, užsikursim dūminę ir atminimui susisuksim vaškinę žvakelę.
***


Žvakė gaminama iš vaško plokštelės šaltuoju būdu. Ypač tinka mažiausiems.
Trukmė - 1,5 val. 
Kaina -7eur./asmeniui
Rekomenduojama vaikams nuo 1 iki 12 klasės
Edukacija vedama visus metus  

PASAKIŠKAS VAŠKO ŠEŠĖLIŲ TEATRASPasigaminti savo šešėlių teatrą gali net mažiausieji. Tereikia keturių dalykų: geros pasakos, personažų, scenos ir pasakotojų.
Edukacijos pradžioje vaikams bus pasekta pasaka apie gyvūnus. Išklausęs ją vaikas imsis darbo: iš vaško plokštelių metalinių formų pagalba pasigamins pasakos personažus. Dirbdami su natūraliu, kvapniu vašku vaikai lavins ne tik pirštų miklumą ir smulkiąją motoriką, bet ir kūrybingumą. Vaškas leidžia lengvai improvizuoti ir keisti personažo pavidalą. Galiausiai kiekvienas iš kartoninės dėžutės pasigamins sceną. Baigta!
Pamokanti pasaka apie gyvūnus paruošta rodyti namiškiams!
Įrodyta, kad pasakos teigiamai veikia vaiko psichikos raidą. Klausantis pasakų lavinama vaizduotė, saviraiška, loginis mąstymas ir kalba. Pasakos diegia svarbias vertybes: drąsą, užuojautą, pagarbą. Jos praplečia vaiko sampratą apie supantį pasaulį, parodydamos, kad jis yra gyvas. Ši idėja svarbi formuojant globos ir atsakomybės jausmą viskam, kas mus supa: žmonėms, gyvūnams, augalams ir pačiai gamtai.
***


Šešėlių teatro lėlės gaminamos iš vaško plokštelės. Mažylis iš užsiėmimo išsineša paties pagamintas lėles dėžutėje,
kuri lengvai pavirsta teatro scena.
Trukmė - 1 val.
Kaina -8eur./asmeniui 
Rekomenduojama ikimokyklinio amžiaus vaikams, pradinukams
Edukacija vedama ištisus metus  

RASŲ ŽVAKĖ

"Kupolė rožė
su degutu košė!"


Joninės, Kupolinė, Rasos – daug gražių šventės vardų, už kurių slepiasi daug gražių reikšmių. Ir kaip šventę bepavadinsi, vis tiek žvakę su vainiku į vandenį norėsis paleisti. Solsticijos išvakarėse gaminsim vandenyje plūduriuojančią ir aiškinsimės visas šventės vardų reikšmes. Taip pat bandysim suskaičiuosim kiek įvairiausių ugnių yra uždegama Joninių metu. Jei nespėsit šios vandeninės vaško gėlelės palesit pasroviui Rasų naktį, ji puikiai papuoš namus. 

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7eur./asmeniui

Edukacija viresnių klasių mokiniams.

UŽSAKYTI

VĖLINIŲ ŽVAKĖLapams krentant ir kandant pirmajai darganai mažom ugnelėm nušvinta sutemos. Kiekvieną rudenį brisdami per žvakelių jūrą prisimenam buvusius,suklupusius, išėjusius... Saviškių atminimui gamindami Vėlinių žvakes, atsiremsim į tautos atmintį: kokia gi ta, dainomis apdainuota, baugi ir paslaptinga amžinybė? Kalbėsime apie tai, kaip žmonės įsivaizdavo anapusinę būtį ir kaip elgėsi susidūrę su jos atstovais. Aiškinsimės, koks ryšys tarp gimtadienio torto žvakių ir... žvakių kapuose. O Vėlinių metu uždegę savo pagamintą žvakę žiūrėsime į dangų: kiek danguje žvaigždžių - tiek žemėje gyvųjų.

***

Trukmė - 1,5 val.

Kaina -7€/asmeniui

Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti žibinto žvakei gamyba. 

UŽSAKYTI


KALĖDINĖ ŽVAKĖ klasikinė lietinė

"Atbėga elnias devyniaragis,
  ant vienorago ugnelė dega..."


Belaukdami elnio devyniaragio atnešančio saulę, susikursim savo mažą ugnelę - bičių vaško žvakelę. O begaminant išgirsim sakmę apie bičių atsiradimą, paniūniuosim dainas apie bites, minsim mįsles, žaisim žaidimus, suksim ratelius ir žiū... jau čia pat Kalėdos! Kiekvienas namo parsineš savo rankom sutvertą gryno vaško žvakelę papuoštą eglės šakele. O kai Kalėdų rytą ją uždegsim, ir namus vėl užlies saldus vaško kvapas, nepamirškim pasižvalgyti per langą - bene pamatysim devyniaragį atnešantį saulę...

***
Trukmė - 1,5 val.
Kaina -7 /asmeniui
Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.
Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti vainiko gamyba.

UŽSAKYTI 

KALĖDINĖ ŽVAKĖ skobtinė

"Kalėdų rytų saulė pražydo, 
  Vai lėliu lėliu, Kalėda..."


***

Trukmė - 1,5 val.
Kaina -7 /asmeniui
Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų.

Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti vainiko gamyba.

UŽSAKYTI

KALĖDINĖS ŽVAIGŽDĖS VĖRIMAS

Kalėdų išvakarėse mokysimės pasigaminti labai paprastą ir prasmingą namų dekoraciją – šiaudinę žvaigždutę. Edukacijos metu, vaikai sužinos kuo žmonės puošdavo namus, kol nebuvo parduotuvinių dekoracijų ir dėl kokių savybių rugys ir jo šiaudas vertinami net per Kalėdas. Kodėl per Kalėdas šiaudai dedami po staltiese, o daiginti rugiai – į pilvą? Kodėl lietuviai šiaudinę žvaigždę vadino „Saule“ ir kodėl jos nesiejo su Betliejaus žvaigžde? Į šiuos ir kitus klausimus bus atsakyta savo rankom veriant iš pirmo žvilgsnio sudėtingą, bet lengvai pagaminamą Kalėdinį simbolį. 
***
Trukmė - 1,5 val.
Kaina -7€/asmeniui
Edukacija rekomenduojama vaikams nuo 5 metų, suaugusių grupėms, užsienio svečiams.
Esant pageidavimui, edukaciją galima papildyti vainiko gamyba.

UŽSAKYTI

AKIMIRKOS IŠ EDUKACIJŲ

EDUKACIJOS UŽSAKYMAS

Prašome nurodyti kiek žmonių dalyvautų, kokio amžiaus, kada, kur itnorėtumėte užsiėmimo.ATSILIEPIMAI

Karalienės Mortos mokykla/ 2019 kovas:

Ačiū Jums už jaukų vakarą.
Kelios tėvelių mintys "labai kitokia ir labai vykusi asamblėja, kai nelabai net kalbėti reikia. Tik būti."  "Puikus vakaras, vaikai visą vakarą namuose apie žvakutes kalbėjo ir sakė, kad tai pati geriausia asamblėja".
Ačiū Jums.
Rašyti atsiliepimą


Krepšelis